HI-PAL basketball results 06-27-08

Posted By admin On June 27, 2008 @ 5:00 pm In Uncategorized | Comments Disabled

Hawaii Police Department
Juvenile Aid Section, Area I
Acting Lieutenant John Ancheta
Phone: 961-2276
June 27, 2008

Media Release

The Hawaii Police Department’s Traffic Services Section and the Hawaii Island Police Activities Leauge (HI-PAL) held a Click It or Ticket 3-on-3 Basketball Tournament on May 16-18 at the Keaau High School Gymnasium.

Sixty-one teams entered in the following age groups, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14, 15-17, girls 12 & under, girls 12-14 and girls 15-17. The medal recipients are pictured below.

Another Click It or Ticket 3-on-3 Basketball Tournament is scheduled for Saturday, July 19, and Sunday, July 20, at the Honokaa Sports Complex Gymnasium.

For more information, please call the HI-PAL office in Hilo at 961-2220 or 896-9710. The fax number is 961-2209.

(Click photos to see larger image.)

5-6 Age Division:

1st Place – Hawaiian Isle Athletics (Coach Masa Pagay): Kobe Toledo, Stone Miyao, Dustin Bautista, Izrael Brooks 2nd Place – Keaukaha 2 (Coach Lito Arkangel):
Keala Pula, Davin Arkangel, Nephi Laga, Owen Arashiro
3rd Place – Keaukaha 1 (Coach: Lito Arkangel):
Lamaku Pana, Kaiana Kawelu, Kuaho Waipa

7-8 Age Division:

1st Place – Hawaiian Island Athletics Black (Coach Masa Pagay):
Isiah Pagay, Nalu Kaeo, Jaisten Cabatbat, Micah Bello
2nd Place – Hawaiian Isle Athletics Royal (Coach Marshall Kanehailua):
Makana Kanehailua, Isiah Toledo, Kahale Huddleston, Dallas Duarte
3rd Place – Boys & Girls Club Big Island(Coach Randall Ishii):
Simon Lafita, Alton Penrose Jr., Justyce Ishii, Joshua Bushe, Kekona Naipo-Arsiga

9-10 Age Division:

(No photo available)
1st Place – Cheetah Sistas (Coach Bubba Victor):Ihi Victor, Shalyn Guthier, Lexie Pana, Sharlei Graham, Ciera Kelii 2nd Place – Hawaiian Island Athletics (Coaches Masa Pagay and Daylan Asuncion):
Austin Maldonado, Noah Ferreira, Treyson Ishimoto, Makana Aiona, Jaysten Prudencio, Kawaiola Anderson
3rd Place – Piopio Bears (Coach Dennis “Fresh” Onishi)
No other information available.

11-12 Age Division:

(No photo available)
1st Place – Lakers (Coach Justin Young):
(No other team information available)
2nd Place – Break It Down (Coach Fabian Estrada):
Kelsen Araw, Jessie Araw, Kainoa Dominguez
gn="top" width="200">3rd Place – Waiakea Uka (Coach Marisa Nakamoto):
Maikai Gahan, Tyler, Bryson Ita, Daylan Ita, Keenan

13-14 Age Division:

1st Place – Waiakea Uka (Coaches Guy Nakamoto, Rayson Nakamoto, Nicholas Battistini):
Thomas Fairman, Scott Miyake, Ryan Toyomura, Sebastian Ohara-Saft
2nd Place – Island Heat (Coach Tad Hayashida):
Keoni Chiquita, Ridge Hoopii-Haslam, Isaac Amorin, Keanu Isa, Shaun Kagawa
3rd Place – Take It Outside (Coaches Henry Miranda, Fred Collins):
Brennen Palisbo, Isaiah Fonseca, Brett Ebanez, David Alvare, Randall Gomes

15-17 Age Division:

(No photo available)
1st Place – Take It Outside Red (Coach Henry Miranda):
Chance Spikes, Spencer Pacheco, Jose Lizardi, Dustin Leong
2nd Place – Island Heat (Coach Tad Hayashida):
Colby Cabatu, Scotty Wong, Leo Kozlowski III, Kalei Amorin, Dylan Bolos
3rd Place – Take It Outside Black (Coaches Henry Miranda, Fred Collins):
(No other information available)

Girls 12 & Under Division:

1st Place – Above the Rim (Coach Ryan Salvador):
Sydnee Yolota, Shawn Mori, Chailee Cabalis, Shania Villasista, Caitlyn Price
2nd Place – Lakers (Coach Floyd Eaglin):
Britini Napihaa, Kiani Napihaa, Brittney Ganir, Nicole Antonio
3rd Place – Andrews Slammers (Coach Hamilton Manley):
Tommi Waltjen, Vanessa Ignacio, Cierra Poomaihealani, Tania Ojeda, Nanea Wong

Girls 13-14:

1st Place – Ninja Turtles (Coach Tony Young):
Jackie Kai-Goo, Shyla Ronia, Khadijah Young, Jen Fenandez, Jessica Smith
2nd Place – Showtime (Coach Wayne Kawaha):
Taesha Aina, Jacy Pagala, Alysa Ferreira, Sefulu Faavae, Tricia Amuimui
3rd Place – Andrew Slammers (Coach Hamilton Manley):
Zena Muronaka, Cristalyn Borek, Davenmarie Namohala-Roloos, Keani Shirai

Girls 15-17 Division:

1st Place – Shoots Bu
Chelsea Cooper, Chelsey Santos, Christine Laeda, Denise Tokeshi
2nd Place – Showtime
Tiare Anguay, Kacie Wakida, Kaycie Jyo, Kellie Yagi, Lisa Okimoto
3rd Place – Faaa Back
Tani Chamberlin, Mana Canon, Jaslynne Patnaude-Antonio, Alysa Patao, Brittney Unoki



Copyright © 2011 Hawaii Police Department. All rights reserved.