HI-PAL basketball results 07-10-09

Posted By admin On July 10, 2009 @ 5:00 pm In Uncategorized | Comments Disabled

Hawai’i Police Department
HI-PAL Program, Area I
Officer Joseph Botelho Jr.
Phone: 961-2220
July 10, 2009

Media Release

The Hawai’i Police Department’s Traffic Services Section and the Hawai’i Isle Police Activities League (HI-PAL) held a “Click It or Ticket” 3-on-3 basketball tournament on June 6-7 at the Kea’au High School gymnasium.

Fifty-three teams entered in the following age groups: 5-6, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14, 15-17, girls 10 and under, girls 12 and under, girls 14 and under, and girls 15-17.

The medal winners are identified below.

The next scheduled “Click It or Ticket” 3-on-3 basketball tournaments will be on July 11-12 at the Honoka’a Sports Complex and on August 15-16 at the Kawananakoa Hall gymnasium in Keaukaha.

For information about future HI-PAL activities, please call the HI-PAL office in Hilo at 961-2220 or 896-9710. The fax number is 961-2209.

(Click image to see larger view).

Age 5-6 Division

No
Photo Available
1st Place-Game Time Kau
Coach Ravel Kaupu, Jerimiah Dacalio, Shesley Martinez, Kaikea Kaupu-Manini, Coach Wes Martinez
2nd Place-Warriors A
Coach Clayton Honma, Jaeda Yamasaki, Megan Baldado, Bethany Honoma, Aulii Cabatu, Coach Elson Cabatu
3rd Place-Warriors C
Jaycie Nishimura, Kayla Iwata, Cami Oyama, Leah Hara (Coaches: Clayton Honma, Elson Cabatu)
Age 7-8 Division
1st Place-BGCBI Kings
Coach Randal Ishii, Izayah Chartrand, Rydge Ishii, Jaysten Lewi, Jyson Breithbarth, Zachary Kamiyama
2nd Place-Keaukaha
Dayton Lee, Stone Miyao, Bryce Funuli, Dan Ahuna Jr. (Coach Ben Pana not pictured)
3rd Place-Ka’u Game Time
Kobe Moses, Andre Carvalho, Kahakua Enrigues, Coach Glenn Hashimoto
Age 9-10 Division
1st Place-Keaukaha
Coach Melvin Kilaulani, Delvin Ongais-Kilaulani, Ulu Hammouri-Davis, Kekona Naipo-Arsiga, Kailee Kurokawa, Solomon Kealiihau-Kuamoo
2nd Place-BGCBI Kings
Zachary Kamiyama, Makana Kanehailua, Josh Bushe, Justyce Ishii, Coach Marshall Kanehailua
3rd Place-Honoka’a
Coach Davin Alip, Kastle Quiocho, Aina Alip, Chase Lindsey
Age 11-12 Division
1st Place-No Care
Coach Marissa Nakamoto, Daylen Ita, Josh Breitbarth, Tyler Honda, Micah Kanehailua, Tolby Saito
2nd Place-Hilo Thunder Gold
Coach Nelson Kunihiro, Josh Ohara, Brandon Tomota, Miles Marshall, Grant Kunihiro, Coach Alan Tomota
3rd Place-Ballistic
Reymart Cabaccang, ARJay Cabizo, Ariel Navarro, Kahaku Lum-Ho, Coach Justin Young
Age 13-14 Division
1st Place-Ballistic
Maka’ala Lum Ho, Scott Lucas, Durvin Alviento, Nick Pagtama, Ahyns Ines, Coach Justin Young
2nd Place-HD
Malu Akiona, CJay Carvalho, Sefa Tufaga, Alika Alip, Coach Davin Lip
3rd Place-No Care
Tim Jittu, Keanu Bregfeld, Coach Marissa Nakamoto, Maika’i Gahan, Domonic Fujimoto, Lucas St. George (not pictured: Bryson Ita, alternate)
Age 15-17 Division
1st Place-Delirious
Coach Kaika Harris, Sekona Holani, Richie Handy, Haku Ishibashi, Makana Cazimero, Coach Wade Aukai Ishibashi Jr.
2nd Place-Honoka’a
Coach Kevin Yamasaki, Eddie Morales, Drake Liu, Tyler Meyer, Kolbey Carvalho, Coach Shayne Meyer, (not pictured: Aulii Meyer, manager)
3rd Place-Ryders
Coach Harry Pagan, Kainoa Kawaha, Brett Ibanez, BJ Ibanez, David Alvarez, Brandon Libao, Coach Fred Collins
Girls 10 & Under Division
No
Photo Available
1st Place-Wahine Ryders
Coach Harry Pagan, Wandi Kawaha, Sharry Pagan, Kiana Mojica-Pomroy, Jaelina Wells, Coach Brett Ibanez, Coach Fred Collins (not pictured: Seizen Alameida, Coach BJ Ibanez)
2nd Place-Lady Dragons
Coach Kevin Yamasaki, Mikayla Tablit, Gieani Balino, Taylor Souza, Jenajwa Nacnac-Lawrence, Keasha Matsuoka, Coach Alfred Berdon
3rd Place-Slammers
(team members’ names not available)
Girls 12 & Under Division
1st Place-Keaukaha Lady Ballahs
Shaylyn Guthier, Alexis Pana, Cierra Keli’i, Sharlei Graham-Bernisto (not pictured: Coach Ben Pana)
2nd Place-Slammers
Samantha Saiki, Christa Amuimuia, Taylor Nishimura, Nicole Antonio, Ashlie Santiago, Coach Hamilton Manley
3rd Place-Above the Rim
Coach Ryan Salvador, Syndee Yokota, Kaiana Yamabe, Chailey Cabalis, Shawn Mori, Emirose Aguinaldo
Girls 15-17 Division
1st Place-Black Mambas
Christine Laeda, Jacy Pagala, Jacqueline Kaio-Goo, Shyla Ronia (not pictured: Coach Mark Kawaha)
2nd Place-Delirious
Victoria Segobia, Kirsten Ishibashi, Anamalia Suesue, Kristen Shibashi, Azmera Hammouri-Davis, Coach Wade Aukai Ishibashi Jr.




Copyright © 2011 Hawaii Police Department. All rights reserved.